Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: Úplný začátek - stěhování do Švýcarska  (Přečteno 118700 krát)
VCL



Karma: 0
Příspěvků: 7


« : Červen 30, 2011, 03:31:55 pm »

Ahoj všem do Švýcarska,
na jaro 2012 plánujeme stěhování do Švýcar ( já, moje žena a za měsíc očekávané dítě ). Úsměv Možná to někomu bude připadat brzy, ale řekl jsem si, že na zjišťování info není brzy nikdy, a tak budu rád za jakékoli praktické informace k přesunu.
Některé otrazy budou možná až příliš základní.. Nevím co si myslet/Nerozhodný
Momentálně je situace následující, já hovořím lámaně německy, žena je úplný začátečník, máme rok na to abychom se zdokonalili, i tak si ale myslím, že první kroky budou díky jazyku těžké a mé první zaměstnání bude manuální - což mi nedělá problém. ( v ČR momentálně pracuji na manažrské pozici ). Žena bude v době přesunu na mateřské a 2 roky bude mít ještě před sebou.
Nabízí se první dotaz - jak je to s převodem mateřské? Nabízí se ženu a dítě neodhlašovat z ČR, žili by sice se mnou v CH, ale jakoby ne trvale, tzn. s byslištěm a účtem v ČR. - to v případě, že by mateřskou nebylo možné převést do CH. - je to reálné, nebo je to nesmysl?
Další dotaz se týká shánění zaměstnání, jaký způsob doporučujete? Jelikož budu řešit manuální práci ( z výše uvedených důvodů ), uvažuji o vycestování do CH a hledámí práce osobně. Má to smysl? Nebo je výrazně větší šance přes internet?
A třetí dotaz, pokud bych vyjel do CH shánět práci, mám řešit přihlášení k pobytu, nebo to mám nechat až po sepsání prac. smlouvy? Jaké je pořadí? Bude chtít zaměstnavatel vidět ono povolení k pobytu?
Dotazů je ještě spousta, ale nerad bych zahltil tento web, takže si je nechám na později. Děkuji předem za jakékoli rady. L. Úsměv
« Poslední změna: Červenec 01, 2011, 09:16:58 am od David » Zaznamenáno
FordP



Karma: 0
Příspěvků: 12


« Odpověď #1 : Červen 30, 2011, 05:23:14 pm »

Ahoj. Pokud je mi znamo, tak zadne povoleni k pobytu ci praci nepotrebujes. Od cervna tohoto roku muzes ve svycarsku pracovat a zit legalne.
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #2 : Červen 30, 2011, 10:53:51 pm »

[zavináč]FordP - to je moc pekna veta, opravdu. Tak trochu implikuje, ze az do cervna jsi ve Svycarsku pracoval a zil ilegalne, a zatimto ucelem jsi si nechal vystavit povoleni k pobytu a praci ;-)  Navic to co jsi *opravdu* chtel napsat , tak to neni zas az tak uplne pravda, resilo se to tady na foru pred ne tak docela dlouhou dobou, zkus si to vlakno najit. Alternativne si muzes taky precist ty nize nalinkovane FAQ.

[zavináč]VCL - tak si tu nemcinu procvic na textu pro potencialni pristehovalce z EU cislo 1:

http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/de/home/themen/fza_schweiz-eu-efta/faq.0026.html

Z tech FAQ vyctes pomerne dobre ty casove souslednosti i jine modality ohledne prihlaseni, povoleni a pracovni smlouvy.

Materska se tu na foru uz resila. Web se nejlepe nezahlcuje tim, ze pred polozenim dotazu fora prohlednes.

Muj osobni, ale opravdu osobni nazor - v Tve situaci (rodina na ceste, zena na materske), job jako manager u Credit Suisse ci Nestle momentalne spise v nedohlednu, v tehle situaci bych zvazil, jestli je Svycarsko opravdu tou nejlepsi destinaci. Podle mne je tahle zeme spise sikovna pro svobodneho vysoce kvalifikovaneho yuppie, ze ktereho jinak v okolnich zemich dre financak kuzi az na kost, ale s rodinou...a v takovemhle scenari....no ja nevim. Jsou tu pravda nizke dane, ale jinak je tu opravdu, ale opravdu hodne draho, a s rodinou budes mit hodne nakladu, specialne pokud najdes praci v proflaknutych regionech jako Zuri- nebo Genfersee.  Jasne, ze se podobna rozhodnuti nedelaji pouze na financnim zaklade, ale stejne...zauvazoval bych...mozna by bylo Nemecko ci Rakousko pro Tebe lepsi, a nebo fungovat jako Grenzgaenger.
Zaznamenáno
hanyzka



Karma: 2
Příspěvků: 27


« Odpověď #3 : Červenec 01, 2011, 09:10:31 am »

No já bych to taky zvážila. Ještě před tím než jsme začali s přítelem pracovat ve Švajcu, jsem si prohledala net, abych zjistila, jak by se tu žilo v případě, že by jsme měli rodinu atd. No a v jednom článku jsem našla větu, že "ve Švýcarsku se krásně žije člověku nejlépe samotnému nebo teda v partnerském vztahu, kde máte zajištěné bydlení, oba dva práci a jste zdraví. V momentě dětí nebo zdravotních problémů je Švýcarsko opravdu velmi drahou záležitostí". No a tak z vlastní zkušenosti můžu říct, že ty dva a půl roku byly zde o ok. V květnu jsem tady ale na svět přivedla chlapečka a nyní už plánujeme návrat domů. Protože mateřská tu není žádná, max. 200 CHF/kanton Zürich - přídavky na dítě a pokud můj přítel pracuje také manuálně s minimální mzdou, tak je to pro rodinu opravdu náročný. No lidi nás odrazují i od návratu domů, že v ČR je čím dál hůř..., ale tady bohužel opravdu z jednoho malého platu je těžké fungovat, takže uvidíme, jak to půjde doma. No každý si to musí rozmyslet sám...a v případě, že jsou děti bych řekla, že je to potřeba i 2x více rozmyslet.
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #4 : Červenec 01, 2011, 10:01:38 am »

me se vzdycky libi, jak kazdy se sem zene, uzasna to zeme, ale nikdo uz nevidi co stoji za tim vsim - drahota, kdyz je nekdo nemocnej co vsechno musi platit - zanet stredniho ucha me ted vysel na 300 franku jen za doktora, jeste v tom nejsou leky! a pro manzelsky par i bez deti je to tu danove hodne nevyhodne, na deti je pak sice nejaka "sleva", ale stejne, svycari se mezi sebou ani moc brat nechteji, prave kvuli danim. manzeluv sef mi nedavno vykladal, ze on na manazerske pozici se dvema detma se ma mnohem lip jako svobodny, zije s matkou deti uz 12 let na psi knizku, protoze by se na danich nedoplatil! a materska? 98 dni vcetne vikendu a svatku! sou nejake vyjimky, ale clovek se po tom musi pidit! nejlepsi je mit hodnou tchyni! my deti jeste neplanujem, ale tchyne uz ma zerezervovane dny o kterych by se o deti jednou rada starala, abych i ja mohla nadale financne podporovat manzela i kdyz bysme z jednoho platu relativne dobre vysli! jak rikaji ostatni, vazne si to jeste rozmysli, neni to tu jednoduche! jo a taky se svycari chteji branit proti familiennachzug - chteji omezit moznost sem jit pracovat a vzit si s sebou rodinu!
Zaznamenáno
FordP



Karma: 0
Příspěvků: 12


« Odpověď #5 : Červenec 01, 2011, 10:18:05 am »

2 VCL: jak jiz psali jini, tak svycarsko je dobra zeme pro vydelani penez, ale je tady pomerne draho. Nemyslim, ze je dobry napad se sem pristehovat hned s celou rodinou.
Zaznamenáno
VCL



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #6 : Červenec 01, 2011, 01:29:13 pm »

Tak popřádku, jednak velké díky za všechny reakce. I  když nejsou příliš pozitivní.

-FordP-
Podle mých informací nepotřebuješ pracovní povolení, ale povolení k pobytu ano - předpokládám že půjde o formalitu která nebude ani tak povolením jako spíše náhlášením se. Je ale možné že se mýlím.

-michalpp-hanyzka-Adria86-
Všichni se shodujete na tom že je ve Švýcarsku draho, s tím že se budeme pro začátek muset uskrovnit počítáme. Jde spíše o to, jestli je ale možné vůbec vyžít z jednoho platu za manuální práci ( v začátcích kvůli němčiny ). Jestli ono uskrovnění bude dostačující k přežití. Z toho co píšete vyplývá, že to rodina může zvládnout v případě jednoho manažerského platu. Někdo se z vás zmiňoval o tom, že by doporučil Německo nebo Rakousko, mám tomu rozumět tak, že je tam pouze levněji, nebo existují i jiné výhody pro rodinu s malým dítětem?
V ČR a hlavně na severní moravě, je momentálně dost zle, platy nic moc, ceny benzínu, potravin a téměř všeho srovnatelné s Německem, politici seškrtali téměř všechny výhody, plánují se další neskutečné změny týkající se zaměstnaneckých poměrů, důchodů, příspěvků apod., takže myslím, že je pravý čas řešit odjezd, teď je tedy na zváženou kam.. Co???
 
Zaznamenáno
FordP



Karma: 0
Příspěvků: 12


« Odpověď #7 : Červenec 01, 2011, 01:42:00 pm »

2 VCL: Je tady jedna dulezita otazka. Mas nejakou financni rezervu ? Pokud ne, je lepsi sem prijet sam, zit nejakou dobu ve skromnych podminkach, otuknout moznosti, a teprve pak sem vzit zbytek rodiny. Je tady jeste jeden rozdil oproti nemecku a rakousku. Svycarsko neni clenem eu, a tudiz tady mas status cizince, zatimco v nem a rak jsi plnohodnotny obcan.
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #8 : Červenec 01, 2011, 01:52:28 pm »

a plnohodnotny obcan nejspis nikdy nebudes (kdyz si jednou nezazadas o pas)! nedavno sem cetla, ze svycarsko tuto zadost EU odmitlo.

k tomu pracovnimu povoleni, sice "zadne" uz nepotrebujes, ale take praci dostat nemusis. na zacatek vetsinou jak ted "otevreli" pracovni trh, tak daji povoleni pouze "L" na jeden rok a na nej nesmis menit praci, je vydano pouze na praci kde sis o nej zazadal a ted davaji povoleni "L" i na smlouvy uzavrene na dobu neurcitou! v mem nejblizsim okoli uz se to ted parkrat stalo a hlavne zacali brat povoleni "B" pri prodluzovani. Znamy mel povoleni "B", je v CH uz nejakych 5 let, ted se ozenil a povoleni "B" mu vzali a jeho zene vystavili na nove jmeno (mela povoleni uz predtim) zase pouze povoleni "L" i kdyz ma smlouvu na dobu neurcitou. s povolenim "L" budes mit problem si pronajmout byt, ziskat pausal na telefon, zadny leasing, pujcka ani narok na podporu v nezamestnanosti. aneb otevreli pracovni trh, ale brani se tu zuby nehty prilivu lidi z "vychodni" evropy. treba se ti postesti narazit na kanton, kde ti daji i nadale na neomezenou dobu povoleni "B", ale co slycham v okoli, je to cimdal vic zridka. a jak planujes jednou se dostat zpet na vyssi pozici, otazkou je, zda mas pro svycari dostacujici vzdelani a uznaji ti pripadne vysokoskolsky diplom! zde se musi kazdej dal a dal a dal vzdelavat, jinak si poradne neskrtnes a dalsi vzdelani je taky otazkou penez! kazdeho tu laka vidina penez, ale tak jednoduche to neni a pokud omezi tu moznost pristehovani i rodiny, jak se o tom mluvi, zacnou podle meho nazoru cizinci ubyvat.
Zaznamenáno
VCL



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #9 : Červenec 01, 2011, 02:34:03 pm »

-FordP-
Nějaká rezerva je, možnost odjet na chvíli sám se nabízí a snad ji i využiji, uvidíme podle situace.
S tím "cizincem" máš pravdu. Teď jsem si stáhl nějaké informace ke všem zemím, které přichází v úvahu ( Rakousko, Německo, Švýcarsko, Sev.Itálie ) a po rychlém prohlédnutí se nejlépe jeví Francie  Smích , ta je ale kvůli jazyku mimo výběr. Budu si to muset pořádně pročíst. Nechci odejít do zahraničí ani tak kvůli penězům, jako spíše proto. že je mi v poslední době ze situace v ČR na zvracení. Alpské země volím mimo spoustu jiných důvodů i kvůli přírodě a vzrduchu, který je na severní moravě katastrofální.

-Aria86-
o těchle dvou typech povolení jsem slyšel, jsem rád, že píšeš jak to chodí v praxi, z dostupných informací se dočteš, že je buď L nebo B a že jedno máš při ročním a druhé při delším prac. poměru, praxe je zjevně jiná.
Švýcarům se není co divit, hlídají si svoi zem a z jejich pohledu je to jistě správné.
V budoucnu uvidím zda se budu chtít drápat na nějakou manažerskou funkci, nebo zda-li začnu podnikat ( jak je to s tímhle u cizinců ve Švýcarsku? ). Každopádně uznání vzdělání je další věc kterou budu muset řešit.
Zaznamenáno
Lemur



Karma: 0
Příspěvků: 7



« Odpověď #10 : Červenec 01, 2011, 06:03:10 pm »

Po precteni vsech prispevku jsem se rozhodla taky napsat svuj nazor.

Shoduji se se vsemi lidmi. Svycarsko je prekrasna zeme o vysokem zivot. standartu. Souhlasim s nazorem, ze je to zeme pro single lidi bez zavazku. Nabizi hodne moznosti k cestovani a poznavani cele zeme ato i diky dokonale infrastrukture. V lete koupani v prekrasne cistem jezeru, uzit si hory na kole,  v zime lyzovani... Clovek muze mluvit 4 jazyky - Nj, Aj, Fj, It. Ale status cizince tu clovek bude mit asi cely zivot. Nezminuju jejich nemcinu - dialekt. To se neda popsat, to se musi slyset Úsměv Temer po 2 letech rozumim i castecne mluvim. Ale taky je vse o stesti a o lidech, na ktere narazi. Ja mam tedy jen pozitivni zkusenosti. Mam pratele i mezi Svycary.

S presunem cele rodiny bych pockala. Nejdriv mozna odjet sam a po case se uvidi, zda je to zeme pro vas. Swiss je proste specialni:-) Tuhle zemi miluju, ale rikam, to nemam rodinu a neresim finan. problemy. Spis si tak uzivam vseho pozitivniho, co se nabizi.

Je pravda, ze se tady clovek musi stale vzdelavat. Konkurence velika. Chteji byt porad v predbehu. Ale zato je kvalita sluzeb na hodne dobre urovni. Mluvim ze zkusenosti, kdy jsem si v zime znicila koleno a byla jsem tady operovana a nyni jsem v peci fyzioterapeutky. Kdyz porovnam zdravotnictvi tady a u nas... Sice mi jde vsechno z urazove pojistky, takze me to nestoji ani korunu, ale jinak si clovek za vsechno, co dostane, radne zaplati. Takze vse ma 2 strany.

Takze preju hodne stesti v rozhodovani! V pripade ocekavani miminka bych taky spis zvazovala pendlovat do Rakouska nebo Nemecka a zit v CR.


Zaznamenáno
Balae



Karma: 1
Příspěvků: 11


« Odpověď #11 : Červenec 01, 2011, 10:13:57 pm »

uffff, to jsou názory :-)

v odstatě mají všichni pravdu...

pro začátek bych i já volila variantu odjet sám,žít skromé,možná nejlepší je varianta ubytování v jednom bytě s více lidma - tzw. WG - Wohngemeinschaft - společné bydlení.
Obdivuju tvojí odvahu,co se týče znalsot jazyka. Chtěla bych zmínit,že Švýcar uznává jen toho cizince,který se tu "integruje". Na úřadech a ve společnosti nebude nikdo,nebo možná málokdo brát ohled na to,že neumíš jazyk. Těžko říct,jak tuto sotuaci budeš zvládat.

Pokud přijedeš hned od začátku s rodinou, čekají Tě velké náklady - jen zdrav. pojištění pro celou rodinu vás vyjde odhadem na 500SFr. a výše, ...a to odhaduji tu nejlevnější variantu.
Jeden plat na tříčlenou rodinu nestačí, minimální mzda už vůbec ne :-(

Je tady zvykem,že i žena,která má malé dítě,chodí na částečný ůvazek do práce, dítě hlídá buď druhý člen rodiny - např. soboty,nebo chůva,tzv. Tagesmutter. Ale ta je samozřejmě z poplatek.
Jsou to velká a nekonečná množství informací,které bychom sem mohli psát.

Já osobně tu žiju teď už 11let,jsem už tři roky matka samoživitelka, vím, co ot znamená se zorganizovat a zařídit a ty náklady jsou občas opravdu horentní. I když životní kvalita je o mnoho vyšší úroveň,než v CZ.

Přeji vám hodně štěstí!
Zaznamenáno
stouracek



Karma: 9
Příspěvků: 74


« Odpověď #12 : Červenec 01, 2011, 11:06:33 pm »

Citace
a plnohodnotny obcan nejspis nikdy nebudes (kdyz si jednou nezazadas o pas)!

I cizinec se muze stat sefem UBS http://www.blick.ch/news/schweiz/wird-die-ubs-zur-deutschen-bank-175869

Citace
Jeden plat na tříčlenou rodinu nestačí, minimální mzda už vůbec ne :-(

Tady bych trosku oponoval. Ja pracuju, manzelka je doma. Mame tri deti a celkem to zvladame z jednoho platu.
Ono neni tak jednoduche, aby sla zenska na castecny uvazek pracovat. Kdyz zacne pracovat, tak mas naklady na hlidani deti (a ve Schweiz je to pekna palka) a navic daleko vyssi dane.
« Poslední změna: Červenec 01, 2011, 11:14:23 pm od stouracek » Zaznamenáno
VCL



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #13 : Červenec 03, 2011, 08:22:43 am »

Děkuji všem za názory a postřehy, dokonce se našel i jeden pozitivní, což jsem po prvních pár příspěvcích už ani nečekal  Úsměv, jak už jsem psal, bude třeba to všechno pořádně promyslet, pozjišťuji jak je to v Německu a Rakousku a možná zvolím jednu z těchto zemí jako "mezipřistání" k pořádnému naučení se Nemčiny. Na definitivní rozhodnutí je ještě dostatek času. Jdu sbírat fakta  Úsměv Co???
Zaznamenáno
Harratko



Karma: 4
Příspěvků: 65



WWW
« Odpověď #14 : Červenec 07, 2011, 09:43:45 pm »

ja jsem tu teprve rok (predtim 8 let  pravidlene 2mesice brigada v lete). prvni rok jsem pracovala ve staji u koni tam,kam jsme jezdivala na leto, vsehcny a vsehcno jsem znala,takze nastup nebyl do neznameho prostredi.

ted po roce jsem byla nucena hledat "normalnejsi" praci. bohuzel ani s vysokoskolskym titulem, perfektni anglictinou, plynulou nemcinou, pasivni "svycarstinou" a zaklady francouzstiny jsme na "normalni" praci napr. v kancelari atd nemela sannci narazit. nas vzdelavaci system je uplne jinde a i na obycejnou pomocnici v kanclu,co nedela nic, nez srovnava sanony, musis mit specializovanou skolu.

Jsem single bez zavazku (prijela jsem s vlastnim konem, ted uz ho bohuzel nemam,ale v dane situaci to bylo to nejlepsi, pac bych nemela sanci to utahnout).

Doted jsem mela povoleni L. na tohle povoleni jsem mohla bezporblemove zmenit praci, dostala jsem pausal na telefon (Swisscom), dokonce jsme dostala i byt do najmu...

prace bez sance, takze jsem vzala za vdek jedinou solidnejsi nabidkou a to prace v restauraci v servise - pro me jedna z nejhorsich variant, ale nic jinyho proste neslo a zatim nejde a placeny to neni tak tragicky.

ted mam neomezenou prac smlouvu, pri prodlouzeni povoleni k pobytu mi dali bez jakychkoli problemu a reci povoleni B na max moznou dobu (5let).

Financne se z jednoho minimalniho platu da utahnout maly byt, jidlo, pojisteni atd.  ale uprimne... jsem porad temer na hranici a moc mi nezbyde... nedovedu si predstavit muset z toho zivot jeste nekoho, nedejboze mit s sebou miminko.

zdravotni pece je tu vyborna,ale pekelne draha a kdyz mas smulu a nemas na vs euzavreny pojistky atd.. tak se nedoplatis. takze pokud je clovek zdrabej, ok.

ja ted treba  zvazuju,jeslti si mam kvuli zubari zajet do CR nebo nemecka. Na zubare tady proste ted (cca 10 dni po prestehovani,zaplaceni kauce za byt atd)  nemam.

Pro vetsinu lidi je tragicky, ze s vysokou skolou delaji tu nejpodradnejsi praci.

obecne je ale fakt,ze clobek (single bez zavazku) s minimalnim platem tu muze zit samostatne a na relativne slusne urovni.

V cr s minimalnim platem nezaplatis ani najem:)

ja tu mam auto, takze z toho tahnu jeste auto, pravda, zatim s ceskou SPZ... jakmile by bylo prepsany a nahlasney tady, opet bych to neutahla,takze v pripadne roblemu auto pocestuje zpet do CR,i kdyz jsem na nem zavisla.


vsehcno ma pro a proti.


Nemcina tu neni vyhoda,ale nutnost. Na zakladni praci plynula konverzace, na lepsi posty je perfektni znalost samozrejmosti a jinak je to bezsance. (na vetsinu mist se jim derou nemci,takze s nemcinou konkurovat nemuzes)


Hodne lidi zvazuje moznost zit v nemecku u hranic a dojizdet za praci do svajcu. jako obcanovi statu EU byste meli vsehno jednodussi pri bydlleni v nemecku a vydelavat v tehle situaci svycarsky palt... to uz by stalo za zvazeni....


osobne i presto,ze tu zacinam od uplne nuly a bojuju o vsehno, bych zatim nemenila. svyycarsko je nadherna zeme, citim se tu (i kdyz clovek i integrovany bude navzdy jen cizinec, jendo jak uspesny uznavany atd) vic doma nez v cr  a rozhodne nehodlam vzdavat.

ale je to jednodusis bez zavazku... s rodinou (obzvlast malym miminkem!  ) bych si to moc netroufla. (krome te varianty zit v nemecku pr5acovat tady, ale osobni zkuenosti s tim nemam, tak nemuzu konkretne rict,jestli je to skutecne tak vyhodny)
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Anglie.co.uk © 2024
Z Anglie o Anglii, česky, slovensky i anglicky. Stránky Čechů a Slováků o práci, studiu, ubytování, životě, zábavě a akcích v Anglii i jinde v UK. Užitečné články, diskuzní fóra, inzerce práce i bydlení, seznamka a spoustu dalšího.

Zahnarzt München