Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Co obnáší přihlášení na pracovní úřad?  (Přečteno 73338 krát)
:-)



Karma: 2
Příspěvků: 17


« : Únor 03, 2018, 10:02:03 am »

Ahoj všem,

ke konci března skončím ve své stávající práci v DE a půjdu se přihlásit na pracovní úřad v Německu. Máte někdo zkušenosti a mohli byste napsat, co je k tomu zapotřebí? Hlavně jaké papíry a potvrzení budu potřebovat a co dalšího po mně budou chtít. Mám bydliště v Německu a dosavadní pracovní poměr trval přes 5 let.
Zaznamenáno
:-)



Karma: 2
Příspěvků: 17


« Odpověď #1 : Únor 04, 2018, 03:30:03 pm »

Děkuji za informaci. Takže kromě osobního dokladu a Meldbescheinigung nechtěli nic dalšího? Žádné potvrzení o době zaměstnání, o výši příjmu, pracovní smlouvu, výpověď apod.?

Trochu mě zaráží, že se máš přihlásit už 3 měsíce před ukončením prac. poměru. Snad se mě to netýká, když jsem měl smlouvu na dobu neurčitou. Navíc jsem se se zaměstnavatelem dohodl na dvouměsíční výpovědní době, takže bych teoreticky ani ty 3 měsíce předem nemusel vědět, že skončím.
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #2 : Únor 04, 2018, 06:13:35 pm »

trochu logiky - tie 3 mesiace znamena ze sa mas prihlasit, ak UZ VIES, ze budes o 3 mesiace nezamestnani, oni Ti vtedy mozu hladat pracu

samozrejme ak sa dozvies ze budes nezamestnany az dva mesiace predtym, tak sa prihlasis dva mesiace predtym ...
Zaznamenáno
:-)



Karma: 2
Příspěvků: 17


« Odpověď #3 : Únor 06, 2018, 08:18:51 pm »

trochu logiky - tie 3 mesiace znamena ze sa mas prihlasit, ak UZ VIES, ze budes o 3 mesiace nezamestnani, oni Ti vtedy mozu hladat pracu

samozrejme ak sa dozvies ze budes nezamestnany az dva mesiace predtym, tak sa prihlasis dva mesiace predtym ...

No, já to sice vím asi tak rok a něco dopředu, ale přihlásit se půjdu až skončím a budu skutečně bez práce. Věřím že svět se nezboří, dovolenou si kvůli přihlášení na pracovní úřad brát nehodlám a úředníci logiku věci snad pochopí.
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #4 : Únor 06, 2018, 09:03:41 pm »

ale ved iste, prihlas sa kedy chces ... potom sem mozes napisat, ako to dopadlo ...
Zaznamenáno
Markus P.



Karma: -52
Příspěvků: 64


« Odpověď #5 : Únor 08, 2018, 07:04:15 pm »

citace: "No, já to sice vím asi tak rok a něco dopředu, ale přihlásit se půjdu až skončím a budu skutečně bez práce. Věřím že svět se nezboří, dovolenou si kvůli přihlášení na pracovní úřad brát nehodlám a úředníci logiku věci snad pochopí."

Pri takovemhle postupu splaces pravdepodobne nad vysledkem (ale svet se pritom nezbori)...urednik tvoji "logiku veci" s nejvetsi pravdepodobnosti nepochopi, protoze (jak se domnivam a nekdo tady uz psal) pokud jiz vis, ze ti smluva vyprsi k urcitemu dni (treba pokud je smlouva befristet), jsi povinnen to nahlasit pracaku nejpozdeji 3 mesice pred vyprsenim smoluvy (jinak ti pracak nebude vyplacet tusim 3 mesice zadny penize). Takze jestli tam pujdes az budes skutecne bez prace, urednik te posle do haje s tim, ze pokud jsi vedel, ze ti vyprsi smluva, mel jsi to ve stanovene lhute nahlasit.
Pro vypoved podanou zamestnavatelem plati, ze to musis nahlasit nejlepe ihned, nejpozdeji tusim do 3 dnu po obdrzeni vypovedi, i kdyz samotna vypoved byla stanovena treba az za 2 mesice.
Ver tomu, ze urednik tvoji logiku veci nepochopi - naopak se bude radovat, ze nemusi zase jedne ovecce vyplacet 3 mesice penize (kazdej setri, ze jo, pracak taky) jen proto, ze se ovecka neseznamila se zakony. Takze hybaj na pracak jeste ted a necekat na to, az budes "skutecne bez prace".
Zdravi M.
« Poslední změna: Únor 09, 2018, 05:03:16 pm od Markus P. » Zaznamenáno
FrantisekB



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #6 : Březen 03, 2018, 06:37:30 pm »

Ja som bol v rovnakej situácii. A prišiel mi normálne papier domov, že vtedy a vtedy vám končí pracovná zmluva a podľa zákona paragraf 38 odsek 1 SGB III ste povinný 3 mesiace pred koncom doby určitej sa hlásiť na úrade práce. Neveril som vlastním očiam aký BIG BROTHER v Nemecku funguje. Dobrý článok o fungovaní  úradu práce som čítal na tomto blogu https://pracujvnemecku.sk a moja skúsenosť je podobná. Keď som tam už bol tak som si rovno požiadal o peniaze v nezamestnanosti, s tým, že ak mi predĺžia zmluvu tak len zavolám a všetko sa to zruší. Celé to trvalo 1/2 hodiny.  No a keď mi predĺžili zmluvu, len som zavolal na 0800 4 5555 00 (číslo zdarma) nadiktoval svoje osobné číslo čo som vyfasoval pri návšteve úradu a povedal, že zmluva bola predĺžená a hotovo.
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #7 : Březen 03, 2018, 08:40:24 pm »


​odpověď na prvotní dotaz:

Okamžitě zavolej na 0800 4 5555 00 úřadu práce ( AA ), a řekni jim, že budeš od tehdy a tehdy nezaměstnaný. Zatloukej, že už o tom nějakou dobu víš.
( Proč v tomto případě radím zatloukat ? Za chvíli se dovíš, co jsou to za hajzly. )

Oni ti řeknou den, kdy se máš dostavit. Nejspíše to bude první den tvé nezaměstnanosti.

IHNED si také vyber všechny peníze z účtu ( až do nuly ), protože snad hned na první setkání v AA musíš přinést výpisy ze všech tvých účtů u bank za poslední tři měsíce. Takže čím rychleji peníze vybereš, tím lépe. Nejlépe je to dělat průběžně ( a plnit doma polštář Škleb ).

K pohovoru si vezmi všechny myslitelné papíry, které tě napadnou, protože si na úřadu práce vymýšlejí, co by po tobě ještě mohli chtít za doklady. Zdržují celý postup, protahují, aby tě mohli všude co nejvíce odmítnout, zkrátit ti dávky, neříci ti informace, které nutně potřebuješ apod.

Proč to dělají ? Protože úřad práce v Německu ( Arbeitsagentur ) patří nacistům. Co to znamená ? Nacisti jsou ti, kteří tahají za nitky v Německu ( ve všech zemích anglosaského impéria *) - ti, kteří chtějí z firmy zvané Německo co nejvíce peněz, které ovšem vyrábějí obyčejní lidé, pro něž ( nacisty ) jsou ale lidé pouzí otroci ( hlupáci, odpad, plebs, póvl ).
Tzv. "úřad práce" jim slouží k tomu, aby ovečky nahnali zpátky do práce nebo je tak zdeptali, že skončí na psychiatrii. Nejdříve to s tebou zkusí tak, potom tě začnou deptat ( výmluvami, lhaním, zatajováním, odváděním hovoru, skrytým vysmíváním atd. ).
*) pokud někdo chcete rozporovat anglosaskou mentalitu, nejdříve prozřete


za další: Seznam se z brožurek a internetu s průběhem nezaměstnanosti, A TO TEĎ HNED: na co máš právo, na co ne, a co musíš dělat. Proč ? Abys jim mohl argumentovat, protože oni se s tebou budou snažit vymést jak se špinavým hadrem. Jsi přeci jenom uchazeč o práci ( nezaměstnaný odpad ), a ne vydělávač peněz ( otrok v práci ).

dále: Vezmi si tam s sebou druhého člověka. Je jedno, kdo to bude ( spolupracovník, kamarád, táta, lékař, soused, Čech, Ital, Němec, ... ). Čím inteligentněji a upraveněji bude vyhlížet, tím lépe. Je jedno, jaké bude národnosti, promluvit nemusí ani slovo. Hlavně ať si s sebou vezme papír na poznámky, a pokud možno, i diktafon. Toho se ti šmejdi na německém úřadu práce bojí hodně. I velká zvířata tam. Protože jim jde o koryto ( nejen o místo ).

Dělej si ode všeho poznámky, na všechno se ptej jako vyšetřující policajt. Slušně, ale nekompromisně. Klidným hlasem, ale ani v jednom případě se nenech odbýt.
Máš na to právo i nárok, a oni tam jsou od toho, aby ti to všechno zodpověděli. Jakmile se bude ten pracovník, který ti byl přidělen, kroutit ( uhýbat odpověďmi, začne lhát, převádět řeč jinam, odkazovat tě do internetu, ať si to zjistíš sám, ať si najdeš práci ( úplně ) sám, a podobné šmejdoviny ), v klidu mu zopakuj tu otázku znovu. On s tebou zkusí znovu manipulovat ( no, zaměstnanec AA, co bys čekal ... ). Zopakuj mu ji potřetí. Je to debil, který se žene za zabezpečením v důchodu, a proto se neštítí udělat jakoukoliv šmejdovinu na tebe, aby si nepodřezal větev ( nevypustil koryto ).

Pokud ti ji nezodpoví ani napotřetí, zapiš si to na papír, nech si zavolat ( klidným hlasem ) jeho nadřízeného. Samozřejmě, že se bude vymlouvat ( on tu není, má moc práce, jednání atd. ). Nenech se odbýt. Pohroz mu, že z toho uděláš reportáž do novin. Na to ta jednotlivá paka ( zaměstnanci AA ) slyší, a trošku začnou něco dělat. Ale ne moc.

Nikdy tam neřvi, neztrácej nervy. Zhluboka dýchej, veď to jednání v klidu, krok za krokem, otázku za otázkou, námět za námětem, nenech se odbýt časem. Má na tebe zhruba hodinu. Na té druhé schůzce rozhodně. Na první si tě jen zapíšou, a domluví ti, ke kterému poradci se máš dostavit, a kdy.

Sepiš si před schůzkou, co tam chceš probrat / zjistit / na co se chceš zeptat, to mu také všechno na začátku ve stručnosti řekni, a potom se ptej na jednu otázku za druhou. On to bude protahovat, zdržovat, aby tě snáze odpálkoval. Upozorni ho, že protahuje, a že tu máš ještě těchto deset zbývajících otázek. Člověk vedle tebe si dělá poznámky. I kdyby to měl být jen průběh jednání.
Často se na něj dívejte, neuhýbejte očima. On je ten, kdo je tam pro vás, ne že vy jste jeho otroci.

Proč je při tom pohovoru u poradce AA ( Sachbearbeiter ) ten tvůj druhý ( či třetí ) člověk potřebný ? Protože je to svědek. A ten může dosvědčit ( pokud nesmíš nahrávat ), co ten zaměstnanec AA řekl, slíbil nebo udělal.
Domnívám se, že si ho nahrávat smíš ( samozřejmě bez jeho souhlasu ), protože je to veřejná budova, a on státní zaměstnanec, a na veřejných prostranstvích si smíš nahrávat / fotit co chceš. Ale to si ověř v internetu.

Nahrávej tak, abys ho zbytečně nenasíral / nestresoval. Není to potřeba, je to také jenom člověk; třebaže hajzl ( protože se dal na tuto práci, kde mu několika letech musí být jasné, pro jakého zaměstnavatele pracuje ).

Připrav se na to, že pravá ruka v Jobcenter neví, co dělá levá. To znamená, že budeš muset všechno třikrát až čtyřikrát ověřovat, než budeš mít ( z nezávislých zdrojů ) jistotu, že tomu tak skutečně je.


Pokud jsi byl posledních pět let v práci, budeš proti němu ve značné nevýhodě, protože nevíš, jakým způsobem úředníci AA vytírají s lidmi. I proto vezmi toho druhého člověka.
Můžeš být slušný, silný, mít dobrou vyřídilku, ale to tě nezbavuje nevýhody.

Nejlépe je se poradit s nějakým Čechem, Rusem, Polákem, kteří už v tom umějí chodit. Ostatní Slované jsou mnohem sdílnější, než uzavření nespolupracující sobečtí Češi.


Vždy si od něj všechno nech dát písemně ( vyjet z počítače, a příp. jím podepsat ). Zeptáš se ho na něco, on řekne, že je to tak a tak, tak to po něm hned požaduj písemně. A udělej si poznámku. Nenech se odbýt, že ti to dá souhrnně na konci. Vytře s tebou ( úmyslně na to zapomene ).

Sliby chyby. Nenech si nic naslibovat, nabulíkovat. Vše od nich ber jen na papíře.


Informace jsou velmi důležité. Nejvíce jich získáš tím, že si je vyčteš z brožurek a internetu, něco vyzvíš i od spolupracovníků, především od těch nejnižších, protože ti mají nejvíce zkušeností s AA.
Mluv, ptej se, mluv, ptej se. Ale ne hovadiny. Vždy inteligentně. Budeš mít teď chvíli stres v životě, ale to přejde. Hlavně to přežít s co nejmenšími ztrátami.

Až půjdeš poprvé k tomu svému "poradci" ( odbývači ), měj už s sebou sepsaný seznam několika zaměstnání, která jsi obepsal či obvolal. To udělá malý kladný dojem, jako že se snažíš hledat práci ještě před tím, než jste spolu probrali první věci. Také inteligentně vyjádřené otázky ti získávají body. Ale nikdy nezapomínej, že má za úkol tě odpálkovat, vyštípat, a že je za to placený ( čím více na uchazečích AA či Jobcenter "ušetří", tím větší výplatu úředník má ).

Nezapomínej, že AA ti může zaplatit hodně, aby ses ( co nejrychleji ) umístil do nového zaměstnání. Na to se jich také vyptej, co všechno pro tebe mohou udělat.
Ty jim řekneš představu, kde bys chtěl pracovat nebo co bys chtěl dělat, a oni ti v tom budou ( mají ) pomáhat zaplacením kursů, přeškolení, přednášek, zdokonalení v tom či onom, ... Je toho hodně, co pro tebe mohou udělat, a někde v síti se ten seznam dá najít. Příp. ho sem někdo vlípněte, prosím.


Připrav se na to duševně, že to bude náročné jednání ( náročnější než pohovor do nové práce ), a delší. Účelem není prověřit tě jako se prověřuje nový zaměstnanec, účelem je vyhodit tě z evidence AA. A to co nejdříve. Jakýmkoliv způsobem. Ať do zaměstnání nebo na ulici.
Třeba i na té první ( druhé ) schůzce.

Další schůzku si nech napsat co nejdříve, protože je to možnost, kdy se ptát, a dáváš tím najevo zájem spolupracovat.

Žádej na nich zaplacení jazykového kursu ( angličtina, francouzština, němčina, ruština, ... ), kursů přeškolení, zeptej se na proplacení přestěhování do nového bydliště, kdyby sis našel práci v jiném městě nebo oni tě tam umístili ( nějak mi to připomíná komunisty ... ;-), do jakého okruhu ti mohou / budou hledat práci, ... prostě všechno myslitelné, co tě napadne.

Arbeitsagentur ( AA ) ti může platit výše popsané ( úplný seznam viz v síti ).

Jobcenter ti k Hartz IV ( 416 € / měs. + nájemné ) může platit následující:

    Eine nützliche Zusatzleistung ist die bezahlte Erstausstattung einer neuen Wohnung. Falls Sie bisher weder Bett, Fernseher oder einen Tisch besessen haben, wird Ihnen für die erste Anschaffung Geld zur Verfügung gestellt. Für Einzelpersonen liegt der Betrag zwischen 800 und 1.200 Euro. Die Leistungen können Sie auch für neue Kleidung erhalten, vor allem, wenn Ihre alte Kleidung durch einen Unfall vernichtet wurde. Bis zu 500 Euro können Sie als Zusatz bekommen.

    Falls Sie in naher Zukunft Nachwuchs erwarten, sollten Sie sich frühzeitig um Unterstützung kümmern. Sie erhalten ab der 13. Schwangerschaftswoche mindestes 60 Euro mehr im Monat. Der Kauf von Schwangerschaftskleidung wird einmalig mit bis zu 250 Euro unterstützt. Einen Zuschuss von einmalig bis zu 700 Euro erhalten Sie auch beim Kauf eines Kinderwagens oder von Hygieneartikeln.

    Tipp: Fragen Sie beim Amt nach, welche Leistungen Ihnen noch zur Verfügung stehen. Sie werden je nach Bedarf auch bei Reparaturfällen, den Heizkosten oder Arztkosten unterstützt. Auch im Bereich Miete und Schule erhalten Sie Zusatzleistungen. Allerdings müssen Sie sich dafür am besten individuell beraten lassen.


( konec, prozatím :-)
« Poslední změna: Březen 09, 2018, 09:55:11 pm od Lenke » Zaznamenáno
:-)



Karma: 2
Příspěvků: 17


« Odpověď #8 : Březen 04, 2018, 10:16:52 am »

Děkuji za rady a doporučení. Jak jste mě upozornili na nutnost nahlásit se předem, tak jsem se tedy přes internet zaregistroval na https://anmeldung.arbeitsagentur.de/portal a nahlásil se online jako "arbeitssuchend", čímž mi bylo také přiděleno to číslo. Druhý den už mi volala paní, ověřila si mou identitu, doptala se na nějaké další věci, upozornila mě na povinnost dostavit se ihned po skončení zaměstnání osobně k přihlášení jako "arbeitlos" a přinést zmíněné papíry. Nechala si bez potíží vysvětlit, že nyní se osobně dostavit nemůžu, jelikož pracuji každý všední den od 8 do 17h a nedělala žádnou vědu ani z toho, že jsem se přihlásil se zpožděním. Řekl jsem jí, že nejsem typ který by byl na pracovním úřadě víc než v práci, že jsem tudíž nevěděl jak to v DE chodí, tak asi proto.

Díky Lenke i za tvé zkušenosti, já doufám, že to taková kovbojka nebude. Ve skutečnosti ani nemám důvod s pracovníky úřadu o cokoli bojovat. Navíc i když jsem ve sporu, tak vždy jednám slušně, pokud možno bez emocí a sarkasmu.
Nicméně věc se má tak, že já v Německu končím, ale potřebuji tady ještě pár věcí zařídit a v zájmu hladkého průběhu ukončení mého působení v DE chci jen správně splnit všechny náležitosti, aby mi po čase nezačaly chodit dopisy že jsem někde něco nezaplatil(odvody, pojistné apod.), někde něco neoznámil, někde se nenahlásil, něco zanedbal atd.

Ještě jednou díky všem, třeba to bude přínosné i pro ostatní.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Anglie.co.uk © 2024
Z Anglie o Anglii, česky, slovensky i anglicky. Stránky Čechů a Slováků o práci, studiu, ubytování, životě, zábavě a akcích v Anglii i jinde v UK. Užitečné články, diskuzní fóra, inzerce práce i bydlení, seznamka a spoustu dalšího.

Zahnarzt München