Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Daně a odvody  (Přečteno 87167 krát)
HonzaV



Karma: 1
Příspěvků: 18


« : Duben 22, 2014, 04:49:45 pm »

Měl bych ve Švýcarsku pracovat přes agenturu. Na otázku platu při vyjednávání zatím nedošlo, ale mám dojem, že se bude vyjednávat  o "rate" , tedy částce, kterou koncový klient zaplatí agentuře, můj příjem potom bude tato částka snížená o odvody, které platí zaměstnavatel, a odvody, které platí zaměstnanec. "Rate" (anglicky) je tedy jakási superhrubá mzda.
Jak bych si ale spočítal ty odvody?
Jsem svobodný, do kostela nechodím, je to kanton Zürich, povolení k pobytu L.
Poplatek agentuře ("management fee") zaplatí koncový zákazník.

Odpověď asi nebude jednoduchá, ale alespoň přibližně.

Děkuji.

Honza
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #1 : Duben 23, 2014, 07:18:38 am »

Ahoj Honzo. Dane Kt. Zürich nevim, jak jsou vysoke, nebydlim v kantone Zürich a neplatim Quellensteuer. To musis zapatrat na googlu, Quellensteuer Kt. Zürich a pak ta Gemeinde kde by si bydlel. My v Aargau mame na strankach kantonu odkaz, kde se to da vypocitat, ale musis vedet kolik budes vydelavat. Quellensteuer platis za predpokladu, ze vydelavas min jak 120 000.- rocne. Úsměv
Co se odvodu tyce, je to zavisle i na veku (BVG).
Platis AHV/IV und EO, coz je 5.15% plus ALV 1.1% z platu. U ALV se pak plati jeste tzv. Solidaritätsbeitrag 1% pro platy nad 126 000.- rocne.
Dale je dulezite BVG (Pensionskasse), ta je od vedu, do 25 platis jen Risiko - Tod a Invalidität od 25 do 34 platis min. 7%, od 35 je to 10% atd. Co se BVG tyce, zalezi vetsinou na Reglementu, ta vyse muze byt jina, to co pisu jsou zakonna minima, ale jsou firmy, ktere plati vic a odvadi min zamestnanci. Lide, kteri vydelavaji vic nez 84 240.- za rok, maji vetsinou od firmy jeste tzv. Überobligatorium.
Dale je dulezite NBU - urazove pojisteni. To te musi zamestnavatel povinne pojistit, pokud pracujes vic jak 8 hodin tydne. Jsou zamestnavatele, kteri NBU strhavaji zamestnanci z platu a jsou zamestnavatele, kteri to plati sami. Vyse je dana oborem ve kterem pracujes a firmou - muze se to kazdy rok jinak pohybovat, kdyz je ve firme moc urazu, roste poplatek.
Dale jsou firmy, ktere maji KTG - Krankentaggeld. Vyse je tez u kazde firmy jina, zalezi na mnoha faktorech. Tohle je pojisteni, kdyby si byl nemocny, aby si dostal svuj plat a nejen, jak je uzakoneno podle Berne/Basle ci Zürcherschala par tydnu a pak nic. U toho KTG je to az do 720 (730) dni. Zase zalezi na zamestnavateli, zda ti to strhava z platu ci sam plati.
Snad jsem na nic nezapomela.
Dulezite je pak jeste se pojistit, Krankenkasse, tu ve Svycarsku si kazdy pojisteni plati sam (samozrejme existuji vyjimky, kdy to plati zamestnavatel, ale to si nejsem u agentury jista). Dej si ale pozor pri uzavirani pojisteni na tzv. pojistovaky, kteri lidem narvou casto nevyhodne smlouvy na vice let u pojistoven, kde dostanou nejvetsi provize.
Zaznamenáno
HonzaV



Karma: 1
Příspěvků: 18


« Odpověď #2 : Duben 23, 2014, 08:17:21 am »

Děkuji za podrobnou odpověď.

Tento web je úžasný.

Honza
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #3 : Duben 23, 2014, 08:35:27 pm »

Honzo,

o neco kratsi odpoved - zkus

http://www.lohncomputer.ch/en/home.html

To podstatne z toho kalkulatoru leze, a vysledky jsou prekvapive docela presne.

Obe odpovedi, ta kratsi moje, i ta delsi od Aria86 tise predpokladaji, ze Tvuj legalni status bude zamestnanec, jakkoliv budes mit kontrakt prez agenturu.
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #4 : Duben 24, 2014, 07:50:49 am »

michalpp:

Jasne, Lohncomputer, ten sem zapomnela, ale pro me je to opakovani ke zkousce, vypsat vsechno hezky podrobne.  Škleb
Lohncomputer je celkem presny, jak pises, ale clovek musi NBU/KTG a BVG brat s rezervou, u me to treba vubec nesedi, tyhle veci jsou od firmy k firme jinaci. Ale jako orientace je to vyborne.

Honzo, doufam, ze jsme ti s mochalem pomohli.  Mrknutí


Zaznamenáno
HonzaV



Karma: 1
Příspěvků: 18


« Odpověď #5 : Duben 24, 2014, 04:22:22 pm »

LohnComputer jsem zkoušel už dříve - to už jsem byl studiem této diskuse poučen.

Problém je v tom,  že LohnComputer počítá čistou mzdu z hrubé. Ale já mám pocit, že předmětem jednání je suma mezi koncovým klientem a agenturou. Hrubá mzda tedy vznikne po odečtení odvodů placených zaměstnavatelem z této sumy.

A předpokládáte správně, měl bych být legálním zaměstnancem agentury.

Ale ještě jeden dotaz: Jestli tomu dobře rozumím, tak zdravotní pojištění (Krankenkasse) si musím zaplatit sám z čisté mzdy. A můžu si vybrat pojišťovnu.

Ještě jednou děkuji za Vaše odpovědi. Mám ovšem obavu, že mi to stejně nebude moc platné - potenciální zaměstnavatel byl sice nadšen mými odbornými zkušenostmi, ale už čtrnáct dnů intenzívně přemýšlí, jestli mne zaměstná nebo ne. Tedy mám dojem, že především intenzívně hledá někoho jiného.
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #6 : Duben 26, 2014, 05:09:32 pm »

Honza, ano, Krankenkasse si plati kazdy sam. Ceny jsou velice ruzne, zalezi na Kantonu, v nekterych kantonech i regionu, vysi Franchise, Modelu (tradicni, Hausarzt, Teldoc, Medcall atd.) a pote na pripojisteni, zda si nejake zvolis. Pojistit se clovek musi podle zakona behem tri mesicu od prijezdu do zeme zpetne k mesici prijezdu (jsou pojistovny, ktere privyraji oci a pojisti te, pokud si jeste nepropasl ty tri mesice k mesici podpisu).

Jak pises ikdyz by si byl zamestnanec agentury, muzes do lohncomputeru zadat tu sumu, co ti bude agentura brutto vyplacen a ono ti to vypocita netto. Dulezite je ale take vedet, zda se jedna o Stundenlohn nebo normalni pracovni pomer u Stundenlohnu se plat sklada trosku z neceho jineho - byva tam jeste Ferienentschäfigung, Feiertagentschädigung (to neni povinne) atd.

Drzim pesti, at ti to vyjde. V jakem hledas oboru, zda se muzu poptat.
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #7 : Duben 26, 2014, 07:14:10 pm »

<< V jakem hledas oboru
Smim hadat, je to IT?

<<potenciální zaměstnavatel
Jestli je to IT agentura a ty jsi jeste nemluvil s koncovym zakaznikem, hodnotil bych to opravdu tak, ze si tak detailni starosti o odvodech delas dost mozna prilis brzo.

Jedno, o jaky obor se jedna, asi by bylo smysluplne se u agentury stran cisteho z hrubeho pozeptat a potazmo si nechat ty zasadni veci vysvetlit.
Zaznamenáno
HonzaV



Karma: 1
Příspěvků: 18


« Odpověď #8 : Duben 28, 2014, 03:44:49 pm »

Ahoj.

Tak jsem dnes skutečně obdržel zprávu, že si vybrali někoho jiného.

Byla to firma Bombardier v Oerlikonu, měl jsem pracovat na řídicím systému pro lokomotivu. Tedy živím se převážně programováním, ale není to klasické IT.

S koncovým zákazníkem jsem mluvil hned na začátku, probíraly se ovšem odborné otázky potenciální práce. Od agentury jsem dostal dvě vzorové kalkulace (v angličtině), vyskytovaly se tam položky, o kterých jste mi psali (třeba  AHV/IV), ovšem ty největší srážky (daň) byly v obou kalkulacích rozdílné a nebylo zřejmé, jak je spočetli. A tak jsem se chtěl na případné jednání trochu připravit.

Ještě jednou děkuji za rady, třeba se ještě někdy budou hodit.
Ať se Vám ve Švýcarsku líbí.

Honza
Zaznamenáno
m4rtin



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #9 : Srpen 30, 2014, 06:35:53 pm »

Neplati nahodou kazdy cizinec (ktery nema min C povoleni) tzv. "withholding" tax, ktera je stejna pro cely kanton (nehlede na Gemeinde)?

Pro cizince je nejlepe drzet se v cantonu Zurich, popr. Zug,kde platite nejmensi dane z prijmu. Rozdil oproti napr. St. Gallenu je 5%.
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #10 : Září 01, 2014, 08:58:43 pm »

<<tzv. "withholding" tax
Minis patrne Quellensteuer?

<<Neplati nahodou kazdy cizinec
<<(ktery nema min C povoleni)
<<tzv. "withholding" tax, ktera
<<je stejna pro cely kanton (nehlede na Gemeinde)?

Hodne zjednodusene receno, navic subjekt cele rady podminek, ale budiz, ano.  V principu to tak je. V konkretnim pripade to ale muze vypadat dost jinak.

<<Pro cizince je nejlepe drzet se v cantonu Zurich,
<<popr. Zug,kde platite nejmensi dane z
<<prijmu. Rozdil oproti napr. St. Gallenu je 5%.

Mozna, tedy pokud by si cizinci vybirali misto bydiste pouze podle sazby dane z prijmu, ale ani pak to neplati uplne stoprocentne.
« Poslední změna: Září 01, 2014, 09:41:14 pm od michalpp » Zaznamenáno
m4rtin



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #11 : Září 03, 2014, 10:49:17 am »

Je pravda, ze to neplati uplne stoprocentne, ale jak jsi napsal, zjednodusene to tak je.

Cizinci, ktery nema povoleni C, nebo nema prijem nad 120k CHF rocne, se strhava dan kazdy mesic z vyplaty (my to mame nazvane jako "Tax at source"), ktera je obvykle vyssi, nez plati mistni  Šok .

Svycari tyto dane mesicne neplati a plati je jednou rocne pote, co si udelaji danove priznani.

Aspon tak to chapu ja, tudiz z toho vyplyva, ze pro cizince splnujici podminky vyse, je z danoveho hlediska jedno, jestli bydli na vesnici, nebo v centru vetsiho mestu.
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #12 : Září 03, 2014, 03:41:10 pm »

Je pravda, ze to neplati uplne stoprocentne, ale jak jsi napsal, zjednodusene to tak je.

Cizinci, ktery nema povoleni C, nebo nema prijem nad 120k CHF rocne, se strhava dan kazdy mesic z vyplaty (my to mame nazvane jako "Tax at source"), ktera je obvykle vyssi, nez plati mistni  Šok .

Svycari tyto dane mesicne neplati a plati je jednou rocne pote, co si udelaji danove priznani.

I cizinci co jsou v manzelstvi se svycarskym obcanem plati dane pouze "jednou" rocne. Mrknutí
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #13 : Září 03, 2014, 09:21:40 pm »

[at]m4rtin - je mne lito, ale neni to tak jednoduche, jak to na prvni pohled vypada.  Ber to tak, ze jsi obeti uspesne svycarske propagandy o jednoduchem a spravedlivem danovem systemu ;-)

Takze zaprve, prijem ze zavisle cinosti vyssi nezli 120kChf rocne je pouze jednou, ale nikoliv jedinou moznosti, jak se kvalifikovat pro ordentliche nebo ergaenzende Veranlagung (rocne podavane danove priznani, respektive z/douctovani).  

Dale neni uplne nejstastnejsi, jak michas nesouvisejici aspekty – jak (casto) se dane plati, roli mista bydliste, a celkovou vyhodnost toho ci onoho zpusobu zdanovani.

<<ktera je obvykle vyssi, nez plati mistni
Quellensteuer se pocita jako prumer dani jednotlivych Gemeinde daneho kantonu, takze pokud nechces zabrednout do matematickych uvah typu rozdil mezi prumerem a medianem, nemuze byt vysse ocitovane pravda.
« Poslední změna: Září 03, 2014, 10:47:47 pm od michalpp » Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Anglie.co.uk © 2024
Z Anglie o Anglii, česky, slovensky i anglicky. Stránky Čechů a Slováků o práci, studiu, ubytování, životě, zábavě a akcích v Anglii i jinde v UK. Užitečné články, diskuzní fóra, inzerce práce i bydlení, seznamka a spoustu dalšího.

Zahnarzt München